Botoșani
8 septembrie, 2024

Superliga: FC Botoşani – Oţelul Galaţi, scor 2-3, în prima etapă

astăzi, 20:28

Echipa Oţelul Galaţi a învins luni, în deplasare, scor 3-2, formaţia FC Botoşani, într-un meci din prima etapă a noului sezon al Superligii. FC Botoşani a condus cu 2-1.

Oaspeţii au deschis scorul la Botoşani, în minutul 6, prin Alexandru Pop, care a primit de la Maciel. Gazdele au egalat în minutul 33, când a înscris Friday Adams şi la pauză scorul a fost 1-1. După reluare, Dorinel Munteanu a primit un cartonaş galben, iar botoşănenii au reuşit să preia conducerea în minutul 56, la şutul lui Mailat. Imediat după repunerea balonului de la centru, gazdele au trecut pe lângă majorarea scorului. Chică-Roşă a pasat în careu pentru Mailat, iar acesta a trimis pe lângă poartă. Replica gălăţenilor a venit repede, aceştia preluând conducerea în numai trei minute. Mai întâi Oţelul a egalat în minutul 65. Centrare Cisotti, din corner, şi Zivulic a înscris cu o lovitură de cap. Aceeaşi fază s-a repetat, la indigo, în minutul 68, iar Zivulic a marcat pentru 3-2. Un fault de joc a declanşat o criză de nervi a lui Bogdan Andone, care a fost eliminat în minutul 84 şi a plecat la vestiare traversând ostentativ terenul de joc. Arbitrul Cristian Moldoveanu a prelungit meciul cu nouă minute, iar rezultatul final a fost favorabil oaspeţilor. Oţelul s-a impus cu 3-2 şi se află în fruntea clasamentului Superligii, alături de CFR Cluj.

FC BOTOŞANI: E. Pap – C. Petro, Celea, Miron, Ţigănaşu – G. David (Mitrov 46), A. Ferreira – Friday (Chapi Romano 46), Mouaddib (Ed. Florescu 63), Mailat (Bodişteanu 75) – Chică-Roşă (E. Lopez 63). ANTRENOR: Bogdan Andone

OŢELUL GALAŢI: I. Popescu – Adăscăliţei, J. Cisse, Stefanovic, Andrei Rus (R. Tănasă 64) – Cisotti, Zivulic, Joao Lameira (N. Roşu 90+3) – Maciel, Al. Pop (S. Teles 85), Djuric (Zhelev 64). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Chică-Roşă 20, A. Ferreira 41, Celea 45+2, Bogdan And one 84 / Zivulic 29, Dorinel Munteanu 54, Stefanovic 90+9

Cartonaş roşu: Bogdan Andone (antrenor FC Botoşani) min. 84

Arbitri: Cristian Moldoveanu – Radu Ghinguleac, Laszlo-Imre Bucsi – Sorin Vădana

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Vlad Baban

Observator: Sorin Boca